
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 115 mV |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Input Bias Current | 500 µA |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 550 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Reference Voltage | 1.295 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 280
Distributors
pcbx
Unit Price$4.81838
Ext.Price$4.81838
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.81838 | $4.81838 |
| 10 | $3.72322 | $37.23220 |
| 25 | $3.45477 | $86.36925 |
| 50 | $3.29972 | $164.98600 |
| 100 | $3.15163 | $315.16300 |
| 300 | $3.01020 | $903.06000 |
| 500 | $2.92881 | $1464.40500 |
| 1000 | $2.84962 | $2849.62000 |
| 3000 | $2.77254 | $8317.62000 |
